Jaki inhalator wybrać? Wszystko o inhalatorach domowych

Inhalator w domu to bardzo przydatne urządzenie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju przeziębienia i infekcje. Dobry nebulizator domowy w naturalny sposób udrażnia drogi oddechowe i hamuje rozwój choroby. Jeśli szykujesz się do zakupu swojego pierwszego inhalatora, koniecznie przeczytaj ten poradnik.

Inhalacja to naturalny i bezpieczny zabieg, który od zawsze wykonywany był w naszych domach przy okazji różnego rodzaju przeziębień czy zapalenia zatok. Kiedyś za inhalator służył garnek z wrzątkiem i nakrycie głowy ręcznikiem. Dziś porzuciliśmy zabawy z wrzątkiem na rzecz bardziej praktycznych i nowoczesnych nebulizatorów elektrycznych, które skutecznie udrażniają drogi oddechowe bez ryzyka poparzenia. Z tego powodu warto mieć go w domu szczególnie w sytuacji, kiedy chcemy zrobić inhalację dziecku lub osobie starszej.

Jakie są główne zalety inhalacji?

Inhalacja uważana jest za bardzo skuteczną w leczeniu nie tylko przeziębienia, ale także alergii, chorób nosa, zapalenia zatok, powiększonych gruczołów w gardle, polipów nosa oraz jako wsparcie przy zapaleniu oskrzeli oraz płuc. Inhalator elektryczny zapewnia bezpieczną oraz skuteczną irygację, ponieważ dostarcza lek bezpośrednio do górnych i dolnych dróg oddechowych.

Na rynku dostępnych jest wiele nebulizatorów, które różnią się parametrami pracy, a także ceną. Istnieją specjalne firmy medyczne specjalizujące się w produkcji urządzeń medycznych takich jak inhalatory, a także glukometry czy ciśnieniomierze, np. Microlife, Aura, Diagnostic czy Omron. Inhalatory elektryczne dostępne w aptekach i sklepach dzielą się na dwie główne grupy: inhalatory tłokowe oraz ultradźwiękowe. Nazywa się je także nebulizatorami, gdyż umożliwiają podanie płynnych leków drogą wziewną, czyli w formie mgiełki dostarczanej bezpośrednio do dróg oddechowych.

Jaki inhalator wybrać: tłokowy czy ultradźwiękowy?

Najpopularniejsze są zdecydowanie inhalatory tłokowe (inaczej kompresorowe lub sprężarkowe), z pomocą których można podawać różnego rodzaju leki, solanki oraz antybiotyki zarówno niemowlętom, dzieciom, jak i dorosłym. Jest to najbardziej uniwersalny inhalator, sprzedawany często w zestawie z nakładkami dla dzieci i dorosłych oraz końcówką do irygacji nosa. Takie są m.in. dostępne w aptekach internetowych. Do kupienia dostępne są także specjalne inhalatory tłokowe dla dzieci ze sprężarką w kształcie np. sympatycznego zwierzątka oraz o obniżonej głośności pracy (poniżej 60 dB).

Inhalatory ultradźwiękowe są mniej popularne głównie z powodu swoich ograniczeń. Nie są przeznaczone do stosowania niektórych leków (m.in. sterydowych, antybiotyków, zawiesin), a także nie należy ich używać do inhalacji u dzieci poniżej 1. roku życia. Ich zalety to przede wszystkim mniejszy rozmiar w porównaniu do inhalatora tłokowego oraz cicha praca. Są także łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.