E-skierowanie – na co można je otrzymać?

E-skierowanie to praktyczne i wygodne rozwiązanie. Pozwala zaoszczędzić czas, ograniczyć błędy i wyeliminować problem z nieczytelnymi skierowaniami. Dużym plusem jest również usprawnienie całej procedury – pacjent nie musi osobiście zanosić skierowania do lekarza, wystarczy telefon i zdalna rejestracja. Na co jednak może być wystawione elektroniczne skierowanie? Jak je otrzymać i jak ono działa?

Kto wystawia e-skierowanie?

W kwestii osoby uprawnionej do wystawiania e-skierowania nic się nie zmieniło – podobnie jak tradycyjny dokument ten elektroniczny musi być wystawiony i podpisany przez lekarza. Uprawnieni do wystawiania skierowania online są medycy różnych specjalności. Mogą to zrobić podczas tradycyjnej, bezpośredniej wizyty pacjenta w gabinecie lub podczas teleporady, na którą prosto umówisz się na https://teledok.pl/. Aby otrzymać e-skierowanie w ramach teleporady konieczne będzie wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej dolegliwości oraz dołączenie już posiadanej dokumentacji medycznej.

Na jakie świadczenia może być wystawione e-skierowanie?

Skierowanie elektroniczne wystawiane jest na:

  • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, finansowane ze środków publicznych;
  • leczenie szpitalne, pod warunkiem, że szpital ma podpisaną umowę na realizację świadczeń opieki zdrowotnej;
  • badania: tomografii komputerowej (TK), medycyny nuklearnej: finansowane ze środków publicznych i innych;
  • rezonans magnetyczny (MR), badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, badanie echokardiograficzne płodu: finansowane ze środków publicznych;
  • pozytonowa tomografia emisyjna (PET): finansowana ze środków publicznych.

Jak działa e-skierowanie?

E-skierowanie działa podobnie jak recepta elektroniczna. Posiadacze Internetowego Konta Pacjenta (IKP) otrzymają je e-mailem lub SMS-em. Brak IKP oznacza, że pacjent dostaje tzw. wydruk informacyjny. Podczas rejestracji należy koniecznie podać 4-cyfrowy kod z e-skierowania oraz PESEL pacjenta. Co ważne, e-skierowanie nie wskazuje placówki, w której ma zostać zrealizowane świadczenie – tą wybiera się samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.