Jak uzyskuje się cienkie soczewki okularowe?

Soczewki okularowe miewają różną grubość, a ta ma duży wpływ na to, jak czujemy się w okularach, jak w nich wyglądamy i jak prezentują się same okulary. W dobrych salonach optycznych są na szczęście dostępne lekkie i cienkie soczewki okularowe, które nawet przy dużej korekcji wzroku wyglądają stylowo i nie szpecą okularów. Jednak takie wygodne w użytkowaniu, eleganckie i cienkie szkła okularowe nie powstałyby, gdyby nie kilka rewolucyjnych technologii optycznych, dzięki którym pojawiły się soczewki organiczne czy ultracienkie asferyczne szkła. Jak powstają tego rodzaju nowoczesne soczewki okularowe?

 

Indeks soczewki okularowej, a jej grubość

Dynamicznym zmianom w optyce podlegał wykorzystywany przy produkcji soczewek okularowych materiał. Istnieje kilka rodzajów materiałów, które cechuje inny indeks.Soczewki wysokoindeksowe wyróżniające się m.in. nieznaczną grubością. Sam indeks soczewki okularowej określa w rzeczywistości współczynnik załamania światła charakterystyczny dla danego materiału, z którego stworzono daną soczewkę. W praktyce jest również tak, że soczewki o wysokim indeksie są cieńsze od tych niskoindeksowych, np. tych wykonanych w indeksie 1.50. Najcieńsze soczewki okularowe tworzy się więc dziś z różnych materiałów, najczęściej nowoczesnych tworzyw o sprawdzonych właściwościach optycznych. Tego rodzaju ultracienkie szkła okularowe o doskonałych parametrach i nowatorskich konstrukcjach tworzy już od dawna SEIKO – lider wśród producentów najnowszej generacji soczewek okularowych. Projektowane przez SEIKO szkła okularowe to zresztą nie tylko najcieńsze soczewki dostępne na rynku, ale też technologiczne nowinki gwarantujące najwyższą jakość i komfort widzenia oraz maksymalny poziom personalizacji i dopasowania szkieł do wszystkich potrzeb wzrokowych, oczekiwań i wymogów użytkownika okularów. Warto przy okazji wspomnieć, iż grubość soczewki okularowej jest zależna nie tylko od materiału, z jakiego została ona wyprodukowana. Każdy z nas z pewnością kojarzy grube i niezbyt atrakcyjnie wyglądające szkła okularowe noszone przez osoby z dużymi wadami wzroku czy astygmatyzmem. Wartość korekcji soczewki ma ogromny wpływ na jej grubość, ale istnieją dobre sposoby na to, by nawet w okularach o dużych mocach znalazły się cienkie szkła okularowe. Tu dochodzimy do kwestii konstrukcji soczewki. Istnieją bowiem dziś już takie rodzaje soczewek okularowych, które nawet przy dużej mocy korekcyjnej są płaskie, cienkie, lekkie i wyglądają estetycznie.

 

Nowatorskie cienkie szkła okularowe, czyli soczewki asferyczne i podwójnie asferyczne

Okularowe soczewki asferyczne to szkła o specjalnej konstrukcji, która inaczej niż jest to w przypadku klasycznych soczewek sferycznych, przypomina elipsę, a nie wycinek kuli. Dzięki swojej nowatorskiej budowie asferyczne szkła okularowe pozostają cienkie i płaskie nawet przy dużej mocy korekcji, a dodatkowo zapewniają lepszą ostrość widzenia oraz eliminację tzw. aberracji sferycznych, które są typowe dla tradycyjnej kulistej (sferycznej) soczewki. Eleganckie, lekkie i cienkie asferyczne soczewki oraz jeszcze cieńsze soczewki podwójnie asferyczne to konstrukcje, które powstały z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach oraz osobach poszukujących wygodnych i ładnie się prezentujących okularów o dużej mocy. Warto także wiedzieć, że asferyczna soczewka redukuje nielubiany przez właścicieli okularów efekt nienaturalnego pomniejszenia lub powiększenia oczu, dzięki czemu jej użytkowanie znacząco wpływa na dobre samopoczucie i wygląd właściciela. Asferyczne szkła okularowe to kolejne pionierskie rozwiązanie optyczne, z jakiego słynie wspomniane już SEIKO. Stylowe i cienkie soczewki okularowe o asferycznej konstrukcji stworzone przez SEIKO to w gruncie rzeczy cała gama wysokiej klasy cienkich soczewek dla wszystkich, którzy pragną świetnie wyglądać, komfortowo czuć się w okularach i doskonale przez nie widzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.