Jakie właściwości ma tyrozyna?

Tyrozyna jest aminokwasem endogennym, który jest produkowany naturalnie przez nasz organizm. Czasami jednak zdarza się, że produkcja jest zbyt mała i potrzebne jest dodatkowe uzupełnienie suplementacją

Czym jest tyrozyna?

Tyrozyna należy do grupy aminokwasów budujących białka mięśniowe. W ludzkim organizmie odpowiedzialna jest za syntezę neurotransmiterów: dopaminy, adrenaliny, noradrenaliny. Wspomaga organizm w chwilach wzmożonego wysiłku i przemęczenia. Tyrozyna uważana jest za niezbędny aminokwas. Należy do związków endogennych, czyli produkowanych przez nasz organizm, potrzebuje jednak do tego inny aminokwas – fenyloalaninę.

Przeznaczenie

Duże zapotrzebowanie na tyrozynę wykazują przede wszystkim osoby ciężko pracujące fizycznie, trenujące, sportowcy, osoby z dużą nadwagą oraz te, które korzystają z solarium. Jest mocno zalecana dla wszystkich, którzy mają na celu wzmocnienie swojego organizmu i chcą walczyć z przemęczeniem i stresem.

Niedobór tyrozyny może objawiać się znacznym pogorszeniem nastroju, problemami z pamięcią oraz drobne zmiany psychiczne. Co gorsze mogą wystąpić również zmiany hormonalne, które mogą zakończyć się np. zapadnięciem na niedoczynność tarczycy.

Suplementacji tyrozyną zakazuje się osobom posiadającym zbyt wysoki poziom dopaminy oraz chorującym na czerniaka.

Działanie tyrozyny

Suplementacja tyrozyną może poprawić następujące aspekty życia:

  • zmniejsza się zmęczenie zarówno fizyczne jak i psychiczne powstałe poprzez długotrwały, intensywny wysiłek fizyczny i stres. Jest to możliwe dzięki utrzymaniu optymalnego stężenia neurotransmiterów.
  • znacznie zwiększa się zdolność koncentracji podczas zajęć wymagających skupienia np. w szkole czy pracy, w trakcie stosowania diety redukcyjnej i podczas ogólnego wykończenia organizmu
  • zwiększa się odporność na stres
  • poprawia się praca mózgu
  • zmniejsza się poczucie głodu

Dodatkowo tyrozyna stymuluje produkcję melaniny, która ułatwia opalanie i chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Z tego powodu nadaje się również dla osób korzystających z solarium i lubiących kąpiele słoneczne.

Dawkowanie

Tyrozyna dostępna jest w postaci kapsułek. Standardowo zażywa się od 0,5 do 2g tej substancji. Jest to dawka bezpieczna, która przy wzmożonym wysiłku może okazać się jednak zbyt mała, żeby efektywnie działać. Z tego powodu poleca się stosowanie 100 do 150mg na każdy kilogram masy ciała, jednakże tak by nie przekroczyć 10g dziennie. Dawkę najlepiej określić konsultując się z lekarzem, gdyż powinna być ona dostosowana do potrzeb i wagi pacjenta.

Przeczytaj także: L – Tyrozyna – 9 udowodnionych korzyści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.