Nie od dziś wiadomo, że oleje roślinne mają dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. W sklepach ze zdrową żywnością można dostać nie tylko takie oleje jak rzepakowy, słonecznikowy, lniany czy też oliwę z oliwek, ale również bardziej „egzotyczne” oleje – z pestek dyni, słonecznika, migdałów, olej kokosowy, arganowy, olejek z oregano, a także olej z czarnuszki.
Skąd się bierze olej z czarnuszki?
Czarnuszka jest rośliną uprawianą w wielu krajach na świecie, głównie w rejonach Morza Śródziemnego oraz w południowo-wschodniej Europie. Już w starożytności jej nasiona były wykorzystywane przez Egipcjan na wiele rozmaitych chorób i dolegliwości. Dlatego też potocznie nazywana jest „złotem faraonów”. Z nasion czarnuszki produkuje się drogocenny olej, wykorzystując przy tym metodę tłoczenia na zimno – po to, by zachować wszelkie prozdrowotne właściwości i składniki. Olej z czarnuszki ma brunatno-złociste zabarwienie, a także charakterystyczny, gorzkawy zapach i smak.
Właściwości oleju z czarnuszki
Olej tłoczony z tych małych, czarnych ziarenek, ma potężną moc i szereg dobroczynnych właściwości, do których zaliczamy przede wszystkim:
- właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe – głównie dzięki obecności w oleju związku o nazwie tymochinon,
- działanie wzmacniające układ odpornościowy,
- właściwości antyalergiczne – zauważono, że łagodzi objawy różnych alergii,
- działanie przeciwnowotworowe na komórki skóry, płuc i wątroby,
- łagodzenie problemów skórnych, miedzy innymi atopowego zapalenia skóry,
- działanie ochronnie na wątrobę,
- przeciwdziałanie zaburzeniom trawienia, wzdęciom i zaparciom,
- obniżanie poziomu glukozy we krwi a co za tym idzie przeciwdziałanie cukrzycy,
- dostarczenie do organizmu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), ważnych między innymi do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego,
- działanie przeciwtrądzikowe,
- działanie przeciwłupieżowe,
- zapobieganie wypadaniu włosów
Jak stosować olej z czarnuszki?
Należy pamiętać, że aby olej z czarnuszki zachował wszystkie swoje dobroczynne właściwości, nie należy go podgrzewać, lecz stosować na zimno. Można go na przykład dodawać do sałatek i surówek. Specjaliści zalecają, aby w celach terapeutycznych stosować dawkę 2-3 łyżeczek oleju dziennie, natomiast profilaktycznie wystarczy tylko jedna łyżeczka.
Podczas kupowania oleju z czarnuszki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia oraz na informację, czy olej był tłoczony na zimno. Aby olej nie stracił swoich dobroczynnych właściwości, należy go przechowywać w lodówce.