Alkoholizm jest znaczącym problemem społecznym, który nabrał na intensywności w związku z trudną sytuacją epidemiczną. Powszechny lockdown oraz ograniczanie kontaktów społecznych w znacznym stopniu przełożyły się na intensywniejsze spożywanie alkoholu przez Polaków. Eksperci są jednoznaczni: społeczeństwo zaczęło chętniej sięgać po szklankę ze względu na znudzenie, zniechęcenie, brak perspektyw. Innym czynnikiem wyzwalającym chęć częstszego spoglądania w kieliszek jest wzrost zwolnień, problemy z zatrudnieniem oraz niepewna sytuacja finansowa. Ryzykowne picie alkoholu (popadanie w tzw. ciąg alkoholowy) jest niezwykle groźnym przedsięwzięciem, wyzwalającym zróżnicowane problemy zdrowotne. Bezpośrednim skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu może być silne zatrucie. W takim przypadku należy natychmiast przeprowadzić odtrucie alkoholowe, ponieważ skrajnych sytuacjach taki stan grozi utratą zdrowia, a nawet śmiercią.
Odtruwanie po alkoholu – jak rozpoznać zatrucie etanolem?
Objawy silnego zatrucia alkoholem znacząco różnią się od tego, co w potocznym słownictwie określane jest mianem rauszu czy kaca. Stan ten może być bezpośrednim zagrożeniem życia ludzkiego, dlatego w przypadku rozpoznania typowych objawów należy działać stanowczo i zdecydowanie. Stan zatrucia jest reakcją wycieńczonego organizmu na kolejne dawki alkoholu etylowego, które nie mogą być metabolizowane w normalny sposób. Nie da się określić konkretnej dawki alkoholu, która w 100% wywoła takie objawy. Wśród głównych czynników, pozwalających na skuteczne zdiagnozowanie zatrucia, wymienia się m.in.:
- potliwość,
- pobudzenie,
- wyraźny zapach alkoholu z ust,
- brak koordynacji ruchowej,
- nielogiczne zachowanie,
- uczucie senności,
- bardzo szybki puls,
- osłabienie,
Są to typowe objawy przypisywane do I stopnia oraz II stopnia zatrucia alkoholowego. W medycynie wyróżnia się także stopień III oraz IV. Są to okoliczności, które już bezpośrednio zagrażają życiu człowieka, a zalicza się do nich (włącznie z czynnikami wymienionymi przy I i II stopniu):
- utratę świadomości,
- brak kontroli nad odruchami fizjologicznymi,
- hipotermię,
- śpiączkę,
- brak sprawności układu oddechowego,
- nieprzytomność.
Problem alkoholowe, a odtruwanie. Jak przeprowadza się odtruwanie błyskawiczne?
Odtruwanie alkoholowe powinno zostać przeprowadzone przez wykwalifikowany zespół medyczny, przysposobiony do radzenia sobie z osobami będącymi w ciągu alkoholowym. Odtrucie po alkoholu wymaga użycia wyspecjalizowanych technik medycznych, w celu przywrócenia normalnego stanu organizmu po krytycznym epizodzie alkoholowym. Bezbolesny, profesjonalny i błyskawiczny zabieg detoksykacyjny przeprowadzany jest m.in. przez specjalistyczny zespół ratowników – więcej informacji dostępnych pod niniejszym linkiem https://leczenieuzaleznienia.pl/detoks-alkoholowy/. Detoksykacja alkoholowa stanowi także szansę dla osób, które źle znoszą upojenie alkoholem, odczuwając nieprzyjemne skutki kaca na drugi dzień. Detoksykacja umożliwia także przerywanie ciągów alkoholowych, z których niezwykle ciężko jest wyjść osobie regularnie pijącej.