Wykrywanie cukrzycy ciążowej w Polsce
W naszym kraju badania kontrolne mające na celu stwierdzenie występowania cukrzycy ciążowej są obowiązkowe dla każdej kobiety w ciąży. Wykonuje się je dwukrotnie – na początku ciąży oraz w III trymestrze. Badanie polega na oznaczeniu stężenia glukozy w organizmie matki na czczo. W tym celu podaje się jej do wypicia roztwór z 75 g glukozy oraz bada jej stężenie po 60 i 120 min. od podania.
W razie stwierdzenia cukrzycy ciążowej przyszłe mamy są edukowane przez lekarza prowadzącego ciążę pod kątem prawidłowego odżywiania oraz mają obowiązek stałego kontrolowania poziomu cukru we krwi w warunkach domowych za pomocą glukometru. Właściwa dieta oraz stała kontrola parametrów krwi mają bowiem ogromne znaczenie dla zdrowia oraz prawidłowego rozwoju dziecka.
Cukrzyca ciążowa i jej wpływ na poród oraz rozwój dziecka w łonie matki
Częste wahania poziomu cukru we krwi matki negatywnie odbijają się na rozwoju płodu. W przypadku wysokiego poziomu cukru rozwijające się w łonie dziecko otrzymuje bowiem więcej energii niż jest w stanie wykorzystać. Jej nadmiar jest więc odkładany w postaci tkanki tłuszczowej, co powoduje, że dzieci matek cierpiących na cukrzycę ciążową rodzą się cięższe, a ich masa urodzeniowa nie rzadko przekracza 4000 g. To z kolei wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia komplikacji okołoporodowych, a dziecko jest narażone na urazy, złamania, krwiaki, zamartwice i inne powikłania.
Cukrzyca ciążowa oraz wysoka masa ciała dziecka często uniemożliwiają także poród siłami natury oraz zmuszają lekarzy do podjęcia decyzji o cesarskim cięciu, które wiąże się z większym ryzykiem powikłań oraz dłuższym dochodzeniem do siebie matki po porodzie. Jednymi z najgroźniejszych powikłań bezpośrednio związanych z cukrzycą ciążową są: przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy, a nawet obumarcie płodu wewnątrz macicy. Dzieci kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową są także bardziej narażone na występowanie wad wrodzonych takich, jak wodogłowie, wady serca, przepukliny mózgowo-rdzeniowe, zniekształcenie kończyn, zespół Downa, hipoglikemia oraz wady cewy nerwowej.
Jak zapobiegać negatywnym skutkom cukrzycy ciążowej?
Z tego powodu tak istotna jest profilaktyka cukrzycy ciążowej, a w razie jej wykrycia, ścisłe zastosowanie się do zaleceń lekarskich oraz stałe kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Wyrównanie glikemii oraz dbanie o jej prawidłowy poziom chroni bowiem matkę i jej dziecko przed negatywnymi następstwami cukrzycy ciążowej. Kobiety ze stwierdzoną cukrzycą ciążową, które dbają o swoje zdrowie oraz regularnie kontrolują poziom cukru we krwi mają bowiem takie same szanse na urodzenie zdrowego dziecka, co w pełni zdrowe ciężarne.