Co może powodować ból dłoni?

Profesor Adam Bochenek, autor wpływowego podręcznika “Anatomia człowieka”, do dłoni zalicza jedynie okolice śródręcza i nadgarstka bez okolicy dłoniowej palców, natomiast w języku potocznym określenie dłoń jest stosowane się w odniesieniu do całej ręki. Dłoń człowieka zbudowana jest z 27 kości tworzących nadgarstek, śródręcze i palce, 19 mięśni i ponad 30 ścięgien odpowiedzialnych za ruchy zginające i prostujące palców i nadgarstka.  Skomplikowana budowa dłoni umożliwia codzienne wykonywanie tysięcy drobnych ruchów. Dłoń jest najcenniejszym narzędziem, bez którego człowiek nie może normalnie funkcjonować. Prawidłowa profilaktyka, dbanie o sprawność stawów i mięśni dłoni, zapewnia ich odpowiednią ruchomość i elastyczność. Dłoń ze względu na swoje funkcje ruchowe i czuciowe jest szczególnie narażona na przeciążenia i urazy, powodujące ból, drętwienie lub uczucie mrowienia, zakłócające jej normalne funkcjonowanie. Dolegliwości te często są następstwem urazu lub cyklicznych przeciążeń w wyniku nieodpowiedniej proporcji pomiędzy czasem pracy a czasem odpoczynku. Przyczyną bólu dłoni może być choroba zwyrodnieniowa stawów lub schorzenie kręgosłupa powodujące bóle promieniujące. Bólu dłoni nie wolno lekceważyć, należy skorzystać z porady lekarza.

 

Najczęstsze przyczyny bólu dłoni

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk najczęściej dotyka osób po 40 roku życia. Przyczyną są predyspozycje rodzinne oraz cykliczne mikrourazy związane z wykonywaną pracą lub aktywnością sportową. Dolegliwości nasilają się podczas ruchu, a przy zaostrzeniach choroby występują przez cały czas. Częstą przyczyną bólu ręki są zapalne choroby stawów, charakteryzujące się obrzękiem stawów i poranną sztywnością stawów, może wystąpić osłabienie, uczucie rozbicia, stany podgorączkowe, a nawet objawy zajęcia innych narządów. Najczęściej pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia. Częstym schorzeniem jest zespół cieśni nadgarstka związany z uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Jest to neuropatia uciskowa, w której za zmiany w nerwie odpowiada ucisk mechaniczny. Zespół cieśni nadgarstka zwykle towarzyszy chorobom reumatycznym, cukrzycy, chorobom zawodowym i urazom przeciążenia ręki u grup zawodowych wykonujących powtarzalne ruchy dłoni jak: programiści, muzycy klawiszowcy, rzeźnicy itp. Objawy to mrowienie, drętwienie, dyskomfort, osłabienie, a z czasem zanik mięśni uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Inne schorzenia powodujące ból dłoni to: zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca na skutek sumujących się mikrourazów, zespół de Quervaina, czyli zapalenie pochewki ścięgnistej w obrębie kciuka, objaw Raynauda, czyli napadowy skurcz tętnic palców dłoni, ganglion, czyli torbiel galaretowata oraz choroby odcinka szyjnego kręgosłupa.

Leczenie bólu dłoni

W diagnozowaniu ręki pomocne są badania obrazowe jak: RTG., TK, USG, RM. Leczenie dolegliwości zależy od typu i stopnia zaawansowania schorzenia oraz oczekiwań pacjenta. W leczeniu zachowawczym stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W klinice Carolina Medical Center stosowane są również terapie regeneracyjne przyspieszające regenerację tkanek. W koniecznych przypadkach stosowane jest unieruchomienie ręki za pomocą ortez, opatrunków termoplastycznych lub gipsów. W przypadkach wskazań do zabiegu operacyjnego stosowane są małoinwazyjne metody leczenia. Zabiegi artroskopowe, wykonywane w znieczuleniu miejscowym, umożliwiają naprawienie uszkodzonych tkanek bez otwierania stawu, maksymalnie skracają czas hospitalizacji i rekonwalescencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.