Na czym polega przezskórna stabilizacja kręgosłupa?

Kręgosłup to silna i elastyczna podstawa ciała człowieka. Można go porównać do mocnego rusztowania, na którym wszystko się opiera. Oprócz funkcji podporowej umożliwiającej pionową postawę ciała pełni funkcje ochronną rdzenia kręgowego. Duże obciążenia przenoszone przez kręgosłup sprawiają, że jest on szczególnie narażony na zwyrodnienia i liczne urazy. Procesy chorobowe mające miejsce w obrębie kręgosłupa skutkują uciskami na struktury nerwowe, powodując dolegliwości bólowe. Na bóle kręgosłupa skarży się ponad 50% Polaków w różnych grupach wiekowych. Najczęściej diagnozowane są: przepuklina krążka międzykręgowego (pot. dyskopatia czyzmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa), kręgozmyk, skolioza i inne schorzenia. Coraz więcej osób potrzebuję pomocy specjalistów leczących choroby kręgosłupa. Ulgę w bólu daje stabilizacja polegająca na unieruchomieniu sąsiadujących kręgów implantami tak, aby doszło do zrostu kostnego. Neurochirurdzy stosują różne techniki operacyjne w zależności od rodzaju dojścia do miejsca objętego chorobą.

 

Małoinwazyjne leczenie chorób kręgosłupa

Postęp w medycynie wspomagany przez nowoczesne technologie umożliwia zastąpienie klasycznych zabiegów przez procedury małoinwazyjne. O wyborze procedury decyduje lekarz. Zabiegi małoinwazyjne charakteryzują się minimalną ingerencją w tkanki i szybką rekonwalescencją po operacji. Priorytetem najlepszych ośrodków medycznych jest szybki rozwój chirurgii małoinwazyjnej. Małoinwazyjne leczenie schorzeń kręgosłupa zapewnia duże bezpieczeństwo, małą utratę krwi, nikłe ryzyko zakażeń, nienaruszanie kości, mięśni i więzadeł przykręgosłupowych, małe blizny pooperacyjne, możliwość wykonania u osób, które z różnych względów nie mogą mieć operacji otwartych. Po zabiegu małoinwazyjnym powrót do aktywności jest możliwy już po 24 godzinach, krótki pobyt w szpitalu i znacząco skrócony okres rehabilitacji. Najczęściej metodą małoinwazyjną wykonuje się endoskopowe leczenie kręgosłupa, leczenie przepuklin wstrzyknięciem implantu i przezskórną stabilizację kręgosłupa.

 

Przezskórna stabilizacja kręgosłupa

W Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w klinice Carolina Medical Center w Gdańsku zabieg przezskórnej stabilizacji kręgosłupa wykonywany jest systemem do stabilizacji Spine Jack®. Ta nowoczesna procedura polega na przezskórnym wprowadzeniu dwóch igieł i umieszczeniu za ich pomocą w trzonie drutu Kirschnera, wprowadzeniu dwóch implantów odtwarzających wysokość uszkodzonego trzonu. Lekarz nastawia złamanie stopniowo, obustronnie rozprężając implanty do momentu odtworzenia anatomicznej wysokości złamanego trzonu. Następnie wnętrze jest trzonu wypełniane cementem, usztywniającym całą konstrukcję. Ta metoda stabilizacji stosowana jest w leczeniu urazowych złamań kompresyjnych i osteoporotycznych złamań kręgosłupa. Zabieg jest krótki, bo trwa około 30-45 minut. Pacjent jest uruchamiany już po kilku godzinach po operacji, następnego dnia opuszcza szpital. Rehabilitacja po zabiegu polegająca na wzmocnieniu mięśni grzbietu pomaga w powrocie do pełnej sprawności po kilku tygodniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.