Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej i jak wygląda badanie?

Badanie USG jamy brzusznej należy do nieinwazyjnych badań, które pomaga we wczesnym diagnozowaniu wielu chorób i powinno być wykonywane cyklicznie. Bóle brzucha, częste biegunki lub inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego są wskazaniem, aby takie badanie przeprowadzić. Jakie są inne przesłanki do wykonania badania USG i jak wygląda samo badanie? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule!

Badanie USG: kilka szczegółów technicznych

Badanie USG pozwala przyjrzeć się organom wewnątrz ciała. Głowica ultrasonografu, przyłożona do skóry brzucha, emituje fale i ukazuje to, co znajduje się w jamie brzusznej, w tym również wiele nieprawidłowości. Obraz wyświetla się na ekranie urządzenia. W badaniu USG nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego, a sam rezultat badania widać od razu.

Ultrasonograf składa się z konsoli i ekranu, które są połączone z głowicą. Głowica jest przykładana w odpowiednie miejsce na ciele, do skóry, by emitować fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Fale te odbijają się od narządów wewnętrznych i powracają do głowicy. Pomiar fal pozwala na określenie rozmiaru narządu, kształtu, twardości bądź miękkości, a wszystko to jest widoczne na ekranie od razu.

 

Kiedy należy udać się na badanie USG?

Badanie USG brzucha pozwala ocenić stan wielu narządów wewnętrznych, które znajdują się w jamie brzusznej. Lekarz przeprowadzający badanie szuka również nieprawidłowości (guzy, torbiele) i próbuje na podstawie wyników badania ustalić, jaka jest przyczyna objawów, z którymi zgłasza się do niego pacjent. Kiedy więc należy zbadać swoją jamę brzuszną za pomocą ultrasonografu?

  • Kiedy często odczuwamy bóle brzucha.
  • Gdy cierpimy na zaparcia i wzdęcia.
  • Kiedy często mamy biegunkę i inne problemy z wypróżnianiem.
  • Gdy czujemy, że nasz brzuch nie jest taki, jaki powinien być (wyczucie guza, twardość jamy brzusznej).

To oczywiście niejedyne wskazania, jednak należy podkreślić, że badanie USG warto robić cyklicznie, by znać stan swojego zdrowia i wcześnie reagować w razie konieczności. Odpowiednio przeprowadzone badanie USG pozwala na wczesne wykrycie kamicy nerkowej, zapalenia wyrostka robaczkowego czy powiększonej śledziony.

 

Przygotowanie do badania

Badanie USG wymaga pewnych przygotowań. Problematyczne gazy w jelitach mogą utrudniać odczytanie wyników badania, dlatego na kilka godzin przed badaniem warto skorzystać ze środków dostępnych w aptece, które owe gazy usuwają. Na badanie ubieramy się luźno, by ubiór nie krępował ruchów podczas badania. Jeśli mieliśmy badanie obrazowe górnego odcinka przewodu pokarmowego z wykorzystaniem kontrastu na dwa dni przed badaniem USG, musimy o tym powiedzieć lekarzowi. Baryt (środek kontrastujący) może utrudniać odczytanie wyników.

Przed samym badaniem lekarz może zalecić stosowanie lekkiej diety o niskiej zawartości tłuszczu, a nawet konieczność zrezygnowania z jedzenia na kilka do kilkunastu godzin przed badaniem USG jamy brzusznej.

 

Badanie: przebieg

Podczas badania będziemy musieli położyć się na leżance. Lekarz nałoży żel na sondę, przyłoży ją do skóry i zacznie badanie, w którego trakcie będzie prosił, na przykład, o zmianę pozycji czy wstrzymanie oddechu. Przesuwając głowicę, lekarz będzie badał poszczególne narządy. Badanie nie trwa zazwyczaj dłużej niż pół godziny. Opis badania dostaniemy w chwilę po nim.

Gdzie na badanie w Warszawie?

W stolicy istnieje ogrom placówek, w których można przeprowadzić to badanie, jednak szczególnie interesującą i atrakcyjną ofertę badania USG w Warszawie oferuje klinika REXMEDICA, która przeprowadza również inne ważne badania, w tym rezonans magnetyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.