Jak dbać o nawodnienie organizmu?

Czy wiesz, że przy utracie 5% wody, ciało reaguje gorączką? Bez płynów mózg oraz inne organy nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Jak zatem zadbać o nawodnienie organizmu i wyrobić sobie nawyk picia wody? Sprawdź polecane metody.

Dlaczego nawodnienie organizmu jest istotne?

Nie oszukujmy się, wielu z nas wydaje się tylko, że pije wystarczającą ilość wody. W rzeczywistości jednak dostarczamy jej minimum, które pozwala nam przetrwać w ciągu dnia. Jeśli chcemy sprawdzić, czy dbamy o nawodnienie organizmu, przeliczmy ilość wypitych szklanek. Pomóc nam w tym mogą dedykowane aplikacje na telefon. Jeśli wyszło nam mniej niż 8 porcji po 250 ml, pijemy niedostateczną ilość płynów. Nawet kiedy tego nie odczuwamy, odwodnienie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Co się stanie, jeśli zapomnimy o piciu wody? Pierwszym symptomem jest uczucie pragnienia. Nie ma w tym nic dziwnego, aczkolwiek niekiedy możemy pomylić ten stan z głodem. Innymi objawami niedoboru wody jest spadek koncentracji, a nawet spowolnienie organizmu. W poważniejszych przypadkach może wzrosnąć temperatura ciała.

Jak wyrobić sobie nawyk picia wody?

Jeśli do tej pory wypijałeś dwie szklanki na dzień, wyrobienie sobie nawyku picia wody może być wyzwaniem, którego warto się jednak podjąć. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności zadaj sobie pytanie, dlaczego tak rzadko sięgasz po butelkę wody. Wtedy łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Najczęstszym powodem jest po prostu niepamięć. Jeśli nigdy nie mamy obok siebie szklanki z wodą, jak możemy o niej pamiętać? Warto zatem zacząć od prostych zmian. Kiedy jesteśmy w pracy, wypełniona szklanka powinna być zawsze w pobliżu naszego wzroku. Natomiast w trakcie podróży czy spaceru spakujmy ze sobą butelkę. Najlepiej, aby była ona z filtrem, żebyśmy mogli na bieżąco ją uzupełniać i nie zaśmiecać środowiska.

Dobrym nawykiem, aby zadbać o nawodnienie organizmu, jest wypicie jednej szklanki wody tuż po przebudzeniu oraz jednej przed snem. Jeśli jej smak nam nie odpowiada, możemy dodać kawałek cytryny lub limonki, a także liść mięty. Picie ciepłej wody z takimi dodatkami pomoże poprawić trawienie i podkręci nasz metabolizm.

Zalety regularnego picia wody

Bez wody nie ma życia – to wszyscy wiemy. Jednakże regularne i świadome picie wody niesie ze sobą sporo zalet. Niektóre z nich odczujemy od razu, a na inne będziemy musieli trochę poczekać. Bez wątpienia jednak organizm nam za to podziękuje.

Nie bez powodu wszystkie diety detoksykujące są oparte na wodzie. W końcu to ona jest w stanie przyśpieszyć trawienie i pomaga usunąć toksyny z organizmu. Efekt odczujemy także na wadze. Nawet nie mamy świadomości tego, jak często bierzemy uczucie pragnienia za głód i sięgamy niepotrzebne po przekąskę.

Do pozostałych zalet picia wody należy poprawienie pamięci oraz koncentracji. Co więcej, uzupełnianie płynów pozwoli zapomnieć o bólach głowy. Nawodnienie organizmu odpowiada bowiem także za jego dotlenienie, co zaś przekłada się na wydajność mózgu.

Picie ciepłej wody z plasterkiem cytryny to dla wielu osób codzienny rytuał. Pozwoli on zadbać o zdrowie, sprawność umysłową, a nawet zachować zdrowy wygląd. Następnym razem nie zapomnijmy o butelce wody na drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.