Czy drewno zastąpi cegły? Poznaj alternatywną formę budownictwa

Każdego roku, wraz z nadejściem długo wyczekiwanych, cieplejszych dni, nie brakuje osób, które marzą o odrobinie relaksu i odpoczynku od rutyny dnia codziennego. Badania naukowe potwierdzają, że człowiek najlepiej czuje się w bliskim kontakcie z przyrodą. Nasuwa to wniosek, że niezaprzeczalnie najkorzystniejszym wyborem na spędzenie wakacji jest własna działka. Decydując się na jej zakup, warto pomyśleć o schronieniu, np. przed deszczem. Co ciekawe, wcale nie oznacza to konieczności inwestowania w tradycyjny, murowany budynek. Znacznie bardziej praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie okazują się stanowić domki drewniane. Oprócz ochrony przed nieprzychylnymi warunkami pogodowymi, mogą pełnić one wiele innych funkcji: posłużą jako schowek na sprzęt ogrodowy, mini biuro czy nawet jako siłownia. W tych ocieplanych można spędzić komfortowo nawet cały rok. Nic więc dziwnego, że rozwiązanie to staje się coraz popularniejsze. Postanowiliśmy porozmawiać z producentem jednego z najbardziej obiecujących przedsiębiorstw, dyrektorem Eko Architektury, Przemysławem Balcewiczem, który zgodził się odpowiedzieć nam na kilka pytań.

– Czym wyróżniają się domki Eko Architektury na rynku i co sprawia, że klienci tak chętnie je wybierają?

– Nasze domki charakteryzują się przede wszystkim szerokim wyborem formy, od minimalistycznych, poprzez klasyczne, na nowoczesnych kończąc. Kładziemy także nacisk na to, by bez względu na styl wykończenia, nie stosować nigdzie zbędnych elementów, przez które mogłoby uciekać ciepło. Co więcej, nasze domki są kwintesencją funkcjonalności, co wcale nie musi wykluczać atrakcyjnych cen. Niewielkie koszta są rezultatem oszczędności, kształtujących się na każdym etapie powstawania budynku. Wynika to m.in. z łatwego transportu materiałów czy możliwości zrezygnowania w trakcie budowy z tak zwanych sprzętów ciężkich, typu betoniarka, ładowarka teleskopowa i tym podobne. Co więcej, drewniane ściany są lżejsze i węższe, niż murowane, co umożliwia zmniejszenie niezbędnej szerokości fundamentu oraz zaoszczędzenie powierzchni użytkowej domu. Myślę, że klienci doceniają naszą solidność i wieloletnie doświadczenie. Staramy się zadowolić każdego, nawet najbardziej wymagającego z nich. Oferujemy domki letniskowe, ogrodowe, narzędziowe, garaże, altanki, sauny, domy całoroczne ocieplane oraz drewniane domy klasy A i A+. Nie tylko doradzamy podczas szkiców i projektu, ale także poszerzamy nasze usługi wykonawcze, m.in. o nakładanie hydroizolacji na fundament czy chociażby impregnowanie podwalin fundamentów płaskich. Zależy nam na tym, by oferta Eko Architektury była profesjonalna i kompleksowa.

– Jakie są jeszcze zalety konstrukcji drewnianych?

– Zwróciłbym tutaj uwagę przede wszystkim na szybkość budowy. W zależności od powierzchni, trwa ona od 1 dnia (w przypadku poniżej 7 metrów kwadratowych) do 14 dni ( przy 90 metrach kwadratowych). Jednocześnie zapewniamy bezpłatny transport i montaż. Kolejnym plusem jest trwałość drewna. Odpowiednia pielęgnacja jest w stanie zapewnić wiele lat użytkowania go. Stosowanie odpowiednich impregnatów całkowicie rozwiązuje problem jego gnicia, a drewno utrzymuje wszystkie właściwości. Przebywając w jego otoczeniu, nasze życie staje się bardziej naturalne i ekologiczne. Wpływa ono na korzystny dla zdrowia mikroklimat domu.

– No właśnie, ekologia to słowo, które coraz częściej pada z naszych ust. Czy takie domki rzeczywiście wpisują się w jej zasady?

– Naukowcy od lat alarmują, że planeta potrzebuje zmian. A my wychodzimy owym potrzebom na przeciw. Drewno jest naturalnym, odnawialnym surowcem, który wymaga mniejszego nakładu energetycznego przy obróbce, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych materiałów budowlanych. Co więcej, w przypadku naszych domków, tych surowców jest zużywanych znacznie mniej – chociażby dlatego, że nie jest potrzebne dodatkowe wykończenie ścian wewnętrznych. Warto jednak je ocieplić, ponieważ wtedy zużywają one jeszcze mniej energii. Decydując się na dom z drewna, nie obciążamy naturalnego środowiska zanieczyszczeniami, powstającymi przy produkcji materiałów do budowy domu murowanego. Miejsce ściętych drzew, zastępują nowe, młode sadzonki. Pod względem braku szkodliwości dla środowiska, drewniane domki wyprzedzają betonową architekturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.