Liście brzozy – właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne

Liście brzozy wykorzystywane są w celach leczniczych już od stuleci. W kulturze Europy Środkowej doceniono właściwości naparu z liści brzozy oraz soku z brzozy. Nie bez powodu. To bogactwo aktywnych substancji roślinnych, witamin i minerałów. Dlaczego liście brzozy mają tak wielkie znaczenie w ziołolecznictwie?

Liście brzozy właściwości – działanie lecznicze

Liście brzozy właściwości tych liści to przede wszystkim działanie moczopędne, oczyszczające i odtruwające. Nie chodzi jednak tylko o likwidację nadmiaru płynów. Dzięki zawartości cennych substancji, preparaty sporządzone na bazie liści brzozy wspomagają odkażanie dróg moczowych, leczenie artretyzmu, łagodzenie obrzęków, likwidację kamieni nerkowych, łagodzenie stanów zapalnych i niwelowanie ognisk bakteryjnych. Liście brzozy są bogate w następujące składniki czynne:

  • flawonoidy –  to między innymi rutozyd, kwercytryna, mirycetyna, kemferol, luteolina. Flawonoidy wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Oddziałują bezpośrednio na źródło, hamując cyklooksygenazę prostaglandynową i lipooksygenazę. Podobnie działanie wykazuje betulina. Ponadto ich regularne i długotrwałe stosowanie może wspomóc likwidację kamieni nerkowych;
  • fenolokwasy – kwas kawowy, kwas p-kumarowy i kwas chlorogenowy. To silne przeciwutleniacze, które wspomagają wymiatanie wolnych rodników, opóźniają procesy starzenia, a nawet wykazują właściwości antynowotworowe;
  • garbniki – stosowane wewnętrznie wykazują pozytywne działanie na układ pokarmowy. Wyróżniają się właściwościami przeciwzapalnymi. Użyte zewnętrznie oddziałują ściągająco na skórę;
  • sole mineralne – związki potasu, cynku, magnezu, wapnia, żelaza, manganu. Sole mineralne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowią budulec komórek ludzkich. Użycie wywarów roślinnych bogatych w sole mineralne może zapobiegać anemii i niedoborom;
  • saponiny – przyspieszają przemianę tłuszczów, wykazują działanie przeciwzapalne;
  • betulina – hamuje wydzielanie prostagladyn i tym samym hamuje procesy zapalne. Dodatkowo wykazuje działanie antynowotworowe, antyoksydacyjne, antyalergiczne, przeciwwirusowe i uodparniające. Betulina działa również żółciopędnie, dlatego sprzyja oczyszczaniu wątroby. Nie zaleca się stosowania tej substancji, w przypadku niedrożności dróg żółciowych.
  • kwas askorbinowy – silny antyoksydant, hamujący procesy starzenia i stymulujący powstawanie kolagenu.

Ekstrakty z liści brzozy w kosmetyce

Liście brzozy właściwości pielęgnujące (http://www.ekoherba.pl/sklep/ziola/lisc-brzozy/)-  to działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Stosowanie zewnętrzne może wspomóc walkę z trądzikiem i stanami zapalnymi powstającymi na skórze. Preparaty z liści brzozy są pomocne w likwidacji problemu łupieżu i przerzedzenia włosów. Ekstrakty z liści brzozy wykorzystywane są także w terapii łuszczycy i łojotoku. Liście brzozy znajdują także zastosowanie w likwidacji przebarwień i piegów. Używane są również jako środek wspomagający gojenie otarć i oparzeń. Właściwości detoksykujące i przyspieszające spalanie tłuszczów są pomocne w walce z cellulitem.

Liście brzozy właściwości i zastosowanie

W jakiej postaci można stosować liście brzozy? Przy zastosowaniu zewnętrznym, zaleca się spożycie naparów, kropli, tabletek. Krople są najczęściej sporządzane na zasadzie roztworów alkoholowych. Napar można przyrządzać samodzielnie, z wykorzystaniem zebranych liści lub liści zakupionych u sprawdzonego źródła. Zaleca się zakup liści brzozy, ponieważ istotne jest miejsce zbioru. Liście brzozy porastają szerokie tereny Europy Środkowej. Jednakże bardzo często narażone są na substancje toksyczne nagromadzone w powietrzu. Dlatego warto zaopatrzyć się w liście brzozy odznaczone odpowiednimi certyfikatami. Ekstrakty stosowane zewnętrznie to zazwyczaj kremy, emulsje i hydrolaty tworzone z wykorzystaniem wyciągu z liści tej rośliny. Można także przecierać zmienione miejsca wacikiem nasączonym naparem.

Choć brzozy to drzewa tak popularne w Polsce, bogactwo płynące z zastosowania różnych elementów brzozy jest ogromne. Liście brzozy właściwości – od stuleci wykorzystuje się liście, korę i soki tej rośliny w celach leczniczych i pielęgnacyjnych. Działanie jest potwierdzone nie tylko wieloletnim doświadczeniem i tradycją, ale także efektami badań nad strukturą chemiczną ekstraktów.

Przeczytaj także: https://pieknojestwtobie.com/sok-brzozy-odpornosc-wlosy-skore/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.