Cukrzyca ciążowa – konsekwencje dla matki i dziecka

Cukrzyca ciążowa to bardzo niebezpieczna choroba, która dotyka coraz więcej kobiet. Jej wystąpienie jest groźne nie tylko dla samej kobiety, ale także niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne dla rozwijającego się w jej organizmie dziecka. Zapobieganiu negatywnym skutkom cukrzycy ciążowej służą badania, którym w Polsce poddawane są wszystkie ciężarne.

Wykrywanie cukrzycy ciążowej w Polsce

W naszym kraju badania kontrolne mające na celu stwierdzenie występowania cukrzycy ciążowej są obowiązkowe dla każdej kobiety w ciąży. Wykonuje się je dwukrotnie – na początku ciąży oraz w III trymestrze. Badanie polega na oznaczeniu stężenia glukozy w organizmie matki na czczo. W tym celu podaje się jej do wypicia roztwór z 75 g glukozy oraz bada jej stężenie po 60 i 120 min. od podania.

W razie stwierdzenia cukrzycy ciążowej przyszłe mamy są edukowane przez lekarza prowadzącego ciążę pod kątem prawidłowego odżywiania oraz mają obowiązek stałego kontrolowania poziomu cukru we krwi w warunkach domowych za pomocą glukometru. Właściwa dieta oraz stała kontrola parametrów krwi mają bowiem ogromne znaczenie dla zdrowia oraz prawidłowego rozwoju dziecka.

Cukrzyca ciążowa i jej wpływ na poród oraz rozwój dziecka w łonie matki

Częste wahania poziomu cukru we krwi matki negatywnie odbijają się na rozwoju płodu. W przypadku wysokiego poziomu cukru rozwijające się w łonie dziecko otrzymuje bowiem więcej energii niż jest w stanie wykorzystać. Jej nadmiar jest więc odkładany w postaci tkanki tłuszczowej, co powoduje, że dzieci matek cierpiących na cukrzycę ciążową rodzą się cięższe, a ich masa urodzeniowa nie rzadko przekracza 4000 g. To z kolei wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia komplikacji okołoporodowych, a dziecko jest narażone na urazy, złamania, krwiaki, zamartwice i inne powikłania.

Cukrzyca ciążowa oraz wysoka masa ciała dziecka często uniemożliwiają także poród siłami natury oraz zmuszają lekarzy do podjęcia decyzji o cesarskim cięciu, które wiąże się z większym ryzykiem powikłań oraz dłuższym dochodzeniem do siebie matki po porodzie. Jednymi z najgroźniejszych powikłań bezpośrednio związanych z cukrzycą ciążową są: przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy, a nawet obumarcie płodu wewnątrz macicy. Dzieci kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową są także bardziej narażone na występowanie wad wrodzonych takich, jak wodogłowie, wady serca, przepukliny mózgowo-rdzeniowe, zniekształcenie kończyn, zespół Downa, hipoglikemia oraz wady cewy nerwowej.

Jak zapobiegać negatywnym skutkom cukrzycy ciążowej?

Z tego powodu tak istotna jest profilaktyka cukrzycy ciążowej, a w razie jej wykrycia, ścisłe zastosowanie się do zaleceń lekarskich oraz stałe kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Wyrównanie glikemii oraz dbanie o jej prawidłowy poziom chroni bowiem matkę i jej dziecko przed negatywnymi następstwami cukrzycy ciążowej. Kobiety ze stwierdzoną cukrzycą ciążową, które dbają o swoje zdrowie oraz regularnie kontrolują poziom cukru we krwi mają bowiem takie same szanse na urodzenie zdrowego dziecka, co w pełni zdrowe ciężarne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.