Aparaty ortodontyczne – komu poprawią uśmiech?

Przyczyn wad zgryzu jest naprawdę wiele. Niektóre mają podłoże genetyczne, a inne są spowodowane złymi nawykami wyniesionymi z dzieciństwa. Zarówno jedne, jak i drugie można w łatwy sposób poprawić za pomocą odpowiednio dobranego aparatu ortodontycznego. Oczywiście bez wizyty u specjalisty nie obejdzie się, więc warto zapisać się na wizytę jak najszybciej.

Kto jest narażony na wady zgryzu?

Wbrew pozorom wady zgryzu mogą być leczone zarówno u dzieci jak i dorosłych pacjentów, choć im szybciej pacjent zgłosi się na leczenie, tym lepsze efekty uda się uzyskać. Według ekspertów wady zgryzu najczęściej dotykają małe dzieci, które zbyt długo ssały kciuk, nie były karmione piersią czy zbyt długo rodzice pozwalali na smoczek. Oczywiście za nieprawidłowo ułożone zęby odpowiadają też różnego rodzaju zapalenia wirusowe czy bakteryjne, dlatego nawet małe dzieci powinny być często konsultowane u stomatologa. Złe nawyki zdobyte w dzieciństwie na pewno w dorosłym życiu odbiją się echem, więc by zyskać piękny uśmiech, koniecznie trzeba zgłosić się do ortodonty, który dobierze odpowiedni rodzaj aparatu. Należy jednak pamiętać, iż korekta zgryzu jest procesem długotrwałym, więc uzbrojenie się w cierpliwość na pewno będzie konieczne.

Dziecko u ortodonty

Z pierwszą wizytą dziecka u ortodonty nie należy zwlekać. Najlepiej odbyć ją, gdy maluch będzie miał sześć lat. Jest to okres, w którym pojawiają się już zęby stałe, więc lekarz będzie mógł stwierdzić czy ukształtowanie szczeki jest prawidłowe i czy nie ma widocznych wad, które należy skorygować. Oczywiście w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości nie jest powiedziane, że od razu tak małe dziecko otrzyma aparat na zęby. Z racji, iż w wieku sześciu lat dopiero pojawiają się zęby stałe, ortodonta może wyznaczyć wizytę kontrolną za rok lub dwa, czyli wtedy gdy większość stałych zębów wypełni już buzię, wtedy zostanie podjęta ostateczna decyzja o poprawieniu zgryzu.

Czy dorosły ma szansę na poprawę zgryzu?

Jak najbardziej tak, bo nigdy nie jest za późno na poprawę uśmiechu. Założenie aparatu ortodontycznego nie koliduje z wiekiem pacjenta, jednak cały proces usuwania wady może trwać znacznie dłużej niż u dziecka, gdyż wraz z upływem lat kości są bardziej uwapnione, a tym samym trudniej jest je ukształtować od nowa. Leczenie wad zgryzu na pewno nie obejdzie się bez założenia aparatu, więc w tej kwestii warto skorzystać z pomocy ortolingwa2.pl, gdzie metoda leczenia zostanie ściśle dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.