Badanie CRP – jakie są normy wyniku badania krwi?

Robiąc badania krwi, oznacza się często wskaźnik CRP. Co to jest i jakie są normy CRP u dzieci i dorosłych oraz jaka może być interpretacja wyników, w przypadku odchyleń od wartości prawidłowych?

CRP (z angielskiego C Reactive Protein – białko C reaktywne) to jedno z białek ostrej fazy, którego stężenie w organizmie błyskawicznie (bo czasami nawet w ciągu kilku / kilkunastu godzin) wzrasta w razie urazu, infekcji, stanu zapalnego, zakażeń bakteryjnych, wirusowych etc. … i utrzymuje się na wysokim poziomie w przypadku wielu chorób przewlekłych (na przykład schorzeń wątroby czy chorób reumatycznych, a także nowotworowych), oraz spada, gdy wdrożona terapia skutecznie zwalcza daną chorobę. CRP to wskaźnik pozwalający wykryć nieprawidłowość, zdiagnozować ją, dobrać optymalne leczenie i jeszcze oceniać na bieżąco jego efektywność. Używa się go również w szacowaniu ryzyka wystąpienia niektórych chorób.

CRP – normy dla dzieci i dorosłych

Prawidłowe stężenie CRP w przypadku zdrowej osoby dorosłej waha się w granicach od 0,08 do 3, a niekiedy nawet do 5 mg/l. Ten dość szeroki zakres wynika, z jednej strony, z różnej czułości metod pomiarowych stosowanych przez różne laboratoria, z drugiej natomiast z zależności wyniku między innymi od płci, masy ciała, ogólnego stanu zdrowia czy wieku pacjenta. Norma CRP u dziecka na przykład (podobnie zresztą jak norma CRP w ciąży, u nałogowego palacza, osoby otyłej lub chorującej na nadciśnienie tętnicze) jest znacznie wyższa i dopuszcza wartości do 10 mg/l.

Ogólnie przyjmuje się, że reakcja ostrej fazy następuje w organizmie przy dwucyfrowym wyniku CRP. Im liczba ta jest wyższa, tym silniejsza reakcja. Stężenie białka C reaktywnego może dochodzić niekiedy do wartości nawet tysiąc razy większych niż norma!

CRP – interpretacja wyników krwi

Wysokie CRP u dziecka czy podwyższone CRP u dorosłego interpretuje się tak samo, choć zawsze indywidualnie, ponieważ wiele różnych czynników wpływa na ten wskaźnik.

Wysokie CRP – przyczyny:

  • CRP do 40 mg/l à infekcja wirusowa, łagodny stan zapalny w organizmie,
  • CRP 40 – 200 mg/l à infekcja bakteryjna albo pasożytnicza,
  • CRP powyżej 200 mg/l à ostry stan zapalny (na przykład zapalenie trzustki, jelit), poważny uraz ciała, rozległe oparzenie, zawał, sepsa, nowotwór, choroby autoimmunologiczne…

Podwyższone CRP zawsze wymaga dalszej diagnostyki (namierzenia, w którym układzie występują nieprawidłowości), wdrożenia właściwej terapii, a potem przeprowadzenia kolejnych badań. Jeśli CRP pozostaje na tym samym poziomie albo dalej rośnie, oznacza to, że leczenie jest nieskuteczne. Jeżeli wskaźnik się normalizuje, to znaczy, że terapia działa.

Badanie CRP – cena, przygotowanie, przebieg

Badanie CRP to jedno z ważnych „narzędzi” diagnostycznych, bazujących na analizie biochemii krwi. Stężenie białka C reaktywnego w osoczu oznacza się w próbce krwi pobieranej z żyły. Na badanie takie należy udać się na czczo. Żadne inne specjalne przygotowania nie są konieczne. Wynik otrzymuje się w ciągu jednego dnia.

Aby wykonać badanie CRP (w ramach finansowania z NFZ), wystarczy mieć skierowanie od dowolnego lekarza. Bez takiego skierowania za badanie trzeba zapłacić. Jest to jednak niewielki koszt, rzędu kilkunastu złotych.

Więcej informacji o badaniu CRP dowiesz się na https://wylecz.to/badania-laboratoryjne/crp-ilosciowo-badanie-normy-wyniki-bialka-c-reaktywnego/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.