Jak poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka w głównej mierze kobiety. Jego podstawowym objawem jest niekontrolowane wyciekanie moczu z pęcherza moczowego. Problem z nietrzymaniem moczu najczęściej występuje w wieku podeszłym, ale może dotyczyć osób tak naprawdę w każdym wieku. Dlatego warto poznać przyczyny występowania tego schorzenia oraz metody profilaktyki.

Problem z nietrzymaniem moczu – przyczyny

Przyczyny nietrzymania moczu są różne w zależności od tego, z jakim rodzajem tego schorzenia mamy do czynienia. Możemy bowiem wyróżnić tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wówczas kłopoty z wyciekaniem moczu będą występowały przede wszystkim podczas wysiłku, nawet niewielkiego, jak na przykład kichanie, kasłanie, czy wstawanie z krzesła. W tym przypadku występowaniu schorzenia sprzyja w dużej mierze otyłość. U kobiet, które zmagają się z nadwagą wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje nawet około czterech razy częściej niż u kobiet szczupłych. Wśród innych przyczyn występowania wysiłkowego nietrzymania moczu wymienia się częste infekcje dróg moczowych, zaparcia oraz palenie papierosów.

Specjaliści wyróżniają również naglące nietrzymanie moczu. Ten rodzaj schorzenia polega z kolei na pojawiającym się nagle uczuciu silnego parcia na pęcherz, nad którym nie można zapanować. Naglące nietrzymanie moczu pojawia się niespodziewanie, nawet wtedy, gdy niedawno korzystaliśmy z toalety. W konsekwencji następuje mimowolny wyciek moczu, który może zakończyć się nie tylko wypływem kilku kropel, ale nawet całkowitym opróżnieniem pęcherza. Jako przyczynę naglącego nietrzymania moczu wskazuje się nadwrażliwy pęcherz. Podczas tego rodzaju dolegliwości pęcherz bardzo szybko się kurczy i w konsekwencji następuje potrzeba natychmiastowego oddania moczu, nawet gdy znajduje się w nim niewielka ilość moczu. Z nadwrażliwością pęcherza możemy mieć do czynienia, jeśli zmagamy się np. z cukrzycą. Wystąpieniu naglącego nietrzymania moczu sprzyjają ponadto częste i nawracające infekcje układu moczowego.

Ostatnim rodzajem nietrzymania moczu jest tzw. nietrzymanie moczu z przepełnienia. Objawia się ono kropelkową utratą moczu w sytuacji, gdy pęcherz moczowy jest przepełniony, ale z powodu blokady nie może dojść do jego kontrolowanego, całkowitego opróżnienia. Ten typ NTM dotyczy najczęściej mężczyzn borykających się z rozrostem prostaty.

Jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu?

Problem z nietrzymaniem moczu ma wpływ na codzienne funkcjonowanie, często stając się przyczyną ogromnego dyskomfortu psychicznego i fizycznego. W sytuacji, gdy schorzenie to dopiero się pojawiło, można próbować leczenia zachowawczego. Polega ono przede wszystkim na zmianie stylu życia, zmianie diety. Zaleca się również prowadzenie większej aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest ponadto prawidłowe ćwiczenie mięśni dnia miednicy, które pozwala zachować większą kontrolę nad pęcherzem. Ćwiczenia spełniają niezwykle ważną funkcję zwłaszcza w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu.

W niektórych przypadkach tego rodzaju metody mogą okazać się niewystraczające. Wówczas konieczne będzie poddanie się leczeniu farmakologicznemu, a w ostateczności zabiegowi chirurgicznemu. Podczas walki z nietrzymaniem moczu bardzo ważne jest to, aby dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się rzucenie palenia oraz szczególną dbałość o higienę. W tym ostatnim przypadku ważną rolę odgrywają specjalne produkty, jak wkładki czy bielizna chłonna, które cechują się bardzo dużą chłonnością. Dzięki temu nie musimy rezygnować z codziennych zajęć z obawy przed krępującym wypadkiem. Wystarczy zamówić darmowe próbki dostępne pod adresem https://www.tena.pl/tenalady/produkty/bezplatna-probka i cieszyć się życiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.