Dna moczanowa – podstawowe informacje

Dna moczanowa jest ogólnym terminem, określającym różne stany spowodowane gromadzeniem się kwasu moczowego. To gromadzenie zwykle wpływa na stopy. Jeśli masz dnę, prawdopodobnie poczujesz ból stawów i obrzęk stopy, szczególnie dużego palca u nogi. Intensywny i nagły ból lub napady dny mogą sprawić, że poczujesz się tak, jakby Twoja stopa znajdowała się w ogniu.

Etapy i objawy

Istnieją cztery etapy dny moczanowej:

  • bezobjawowa hiperurykemia,
  • ostra dna,
  • interwał dny,
  • przewlekła dna moczanowa.

Etapy te różnią się objawami i leczeniem.

Bezobjawowa hiperurykemia

Hiperurykemia występuje, gdy mamy dużo kwasu moczowego we krwi. Jeśli nie mamy żadnych innych objawów, mamy do czynienia z bezobjawową hiperurykemią.

Ostra dna

Ostra dna występuje, gdy hiperurykemia powoduje rozwój kryształów kwasu moczowego w jednym ze stawów.Powoduje intensywny obrzęk i ból. Stawy mogą być ciepłe. Objawy prawdopodobnie pojawią się nagle i będą trwać od 3 do 10 dni. W ciągu kilku miesięcy może wystąpić wiele ostrych ataków dny moczanowej.

Interwał dny moczanowej

Jest to okres pomiędzy ostrymi atakami dny moczanowej. Nazywa się go także drenażem podkrytycznym. Na tym etapie nie będziemy mieć żadnych objawów.

Przewlekła dna moczanowa

Może się zdarzyć, jeśli pozostawimy dnę bez leczenia. Może trwać 10 lat lub dłużej. Na tym etapie rozwijają się twarde guzki w stawach i skórze i otaczającej je tkance miękkiej. Mogą również rozwijać się w innych częściach ciała, takich jak uszy. Mogą powodować trwałe uszkodzenie stawów.

Przyczyny

Dna moczanowa jest złożoną chorobą. istnieje wiele czynników, które mogą odgrywać rolę w jej pojawieniu. Niektóre stany, takie jak zaburzenia metabolizmu i krwi, mogą powodować nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego przez organizm. Picie zbyt dużej ilości alkoholu może również prowadzić do nadmiaru kwasu moczowego. Niektóre pokarmy również mogą przyczyniać się do pojawienia się dny moczanowej: czerwone mięso, skorupiak, mięso, słodkie soki, sól. Ta choroba rozwija się również wówczas, gdy organizm nie eliminuje prawidłowo kwasu moczowego. Jeśli jesteśmy odwodnieni czy głodzeni, organizm będzie miał trudności z wydaleniem kwasu moczowego. Gromadzi się on jako osad w stawach. Niektóre choroby i zaburzenia, takie jak problemy z tarczycą i nerkami, mogą również osłabić zdolność organizmu do eliminacji kwasu moczowego. Niektóre leki mogą utrudniać organizmowi eliminację kwasu moczowego. Obejmują one leki immunosupresyjne, takie jak cyklosporyna i moczopędne. Należy szybko udać się do lekarza, jeśli coś nas niepokoi.

Więcej w artykule: Dna moczanowa leczenie cytryną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.