Odżywki na masę – co warto wiedzieć

W ostatnich latach zauważyć można było znaczy wzrost ilości klubów fitness, siłowni, a także sklepów z różnego rodzaju odżywkami i suplementami. Coraz więcej ludzi przykłada bardzo dużą uwagę do swojego wyglądu, zwłaszcza do wyglądu ciała. Kobiety zazwyczaj chcę zgubić nadprogramowe kilogramy i ujędrnić skórę na brzuchu i udach, z kolei mężczyźni marzą o tym, aby mieć więcej centymetrów w obwodzie bicepsa, więcej siły i wyrzeźbione mięśnie. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wykonujemy różne ćwiczenia i przyjmujemy różnego rodzaju suplementy i odżywki. Według licznych rankingów najczęściej kupowanymi okazują się tak zwane odżywki na masę.

Odżywki na masę – rodzaje

Na rynku jest dostępnych wiele tego typu odżywek. Ich skład jest oparty na pełnowartościowym białku, które buduje ludzkie mięśnie. Wśród odżywek białkowych wyróżniamy odżywki oparte na białku wolnowchłanialnym oraz odżywki oparte na białku szybkowchłanialnym. Do białek wolnowchłanialnych należą między innymi:

  • kazeina, która ma działanie antykataboliczne i odżywia mięśnie przez wiele godzin,
  • owoalbumina – pochodzące z jaja kurzego białko o największej wydajności, działa anabolicznie,
  • białko sojowe – a dokładniej jego izolat – odpowiednie dla wegetarian,
  • WPC – popularny na rynku koncentrat białek serwatkowych działający anabolicznie

Do najpopularniejszych białek szybkowchłanialnych można natomiast zaliczyć głównie hydrolizaty oraz izolaty białek serwatkowych.

Jak wybrać odpowiednią odżywkę?

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z treningami, warto poradzić się specjalisty, którzy pomoże dobrać nam odpowiedni preparat. Może być to na przykład nasz trener personalny lub nawet sprzedawca w sklepie z odżywkami. Jeśli natomiast sami wolimy zdecydować, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim naszą dietę. Jeśli jest ona uboga w białko, warto wybrać tak zwane bulki, czyli odżywki, w których stosunek białka do węglowodanów wynosi 50/50. Jeśli natomiast dostarczamy organizmowi wystarczające ilości białka, ponieważ jemy dużo mięsa, jaj i innych produktów wysokobiałkowcyh, powinny wystarczyć nam tak zwane gainery, czyli odżywki na masę, które mają w swoim składzie od 10 do 25 % białka.

Na co uważać?

Największym zagrożeniem przy stosowaniu różnego rodzaju odżywek jest zastępowanie nimi racjonalnej diety. Musimy pamiętać, że pożywienie również powinno dostarczać nam wszelkich składników odżywczych takich jak białka, węglowodany i tłuszcze, a także witamin i mikroelementów, z kolei odżywki powinny być tylko dodatkiem, który pozwoli nam szybciej zbudować masę mięśniową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.