Co dobrego ma w sobie ostropest?

Ostropest plamisty występuje w Europie, Północnej Afryce i Azji środkowej. Nie ma dużych wymagań, więc zakres jego spotykania jest dość szeroki. Jest to roślina uprawna, ale często spotyka się go rosnącego dziko.

Właściwości ostropestu

Działanie tej rośliny odbija się pozytywnie na całym organizmie. Szczególnie mocny wpływ ma na wątrobę. Obecnie znajduje się w składzie większości leków chroniących i regenerujących ten narząd. Sylimaryna zawarta w owocni i nasionach należy do flawonoidów. Związki te działają odtruwająco, oczyszczająco i ochronnie. Ostropest wykorzystywany jest do leczenia takich chorób jak np.

  • choroba alkoholowa
  • zwyrodnienie tłuszczowe
  • marskość wątroby
  • zatrucia grzybami i innymi trującymi substancjami
  • zapalenie typu A,B,C

Dodatkowo ostropest pomaga przy stanach zapalnych skóry, łuszczycy i kamicy nerkowej, a także obniża poziom cholesterolu. Posiada silne właściwości przeciwutleniające dlatego stosowany jest także w leczeniu nowotworów.

Cukrzyca – ostropest pomaga przy leczeniu cukrzycy typu II. Regularne spożywanie ostropestu obniża poziom glukozy we krwi.

Pozytywny wpływ na mózg – dzięki skutecznej walce z wolnymi rodnikami poprawia się nasza koncentracja i pamięć.

Dawkowanie

Najlepszy efekt daje stosowanie zmielonych nasion ostropestu. W sklepach można nabyć zarówno całe jak mielone ziarna. bardzo dobry jest również olej. Najlepszą opcją jest jednak nabycie całych ziaren i mielenie na chwilę przed spożyciem, gdyż zmielone nasiona wraz z upływem czasu tracą swoje właściwości.

Dzienna porcja ostropestu, którą możemy spożyć to 1-2 łyżeczki. Roślina nie posiada smaku, więc można ją dodawać właściwie do każdej potrawy, na kanapkę, do sałatki, w jogurtach. Spożywany jest także pod postacią naparu. 2 łyżeczki zmielonego ziarna należy zalać 100ml przegotowanej wody, po ostudzeniu napar wypijamy, a pozostałą na dnie zawiesinę wyjadamy łyżeczką.

Skutki uboczne

U niektórych osób występuje zgaga, bóle głowy, biegunka, niestrawność, a nawet bóle stawów. Osoby uczulone na stokrotki, kiwi i karczochy będą uczulone również na ostropest. Szczególną uwagę powinny zachować cukrzycy, gdyż ostropest może obniżyć poziom cukru we krwi. Zmniejsza się także skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych.

Przeciwwskazania

Ostropest plamisty nie wpływa w negatywny sposób na organizm. Nie należy z niego korzystać mając problemy z przewodami żółciowymi, będąc w ciąży lub w trakcie karmienia piersią. Nie odnotowano żadnych interakcji pomiędzy ostropestem a lekami farmakologicznymi czy innymi ziołami.

Przeczytaj także: Ostropest plamisty – właściwości i zastosowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.