Co warto wiedzieć o zakażeniu salmonellą?

Pałeczki salmonelli zostały odkryte w 1885 roku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo uważano, że jest to choroba tylko zwierzęca, jednak szybko okazało się, że mogą na nią zapaść również ludzie. Istnieje ponad 2,5 tysiąca gatunków salmonelli. Nie wszystkie są groźne dla człowieka, lecz zarażenie się nimi może zakończyć się poważnym zatruciem pokarmowym, a nawet durem brzusznym.

Zakażenie

Salmonellą można zarazić się jedząc lody, surowe jaja i nieobrobione termicznie mięso. Głównymi nosicielami pałeczek salmonelli są zwierzęta, więc wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego mogą być zagrożeniem. Szczególnie niebezpieczne są przygotowywane w domu lody, kremy jajeczne i kogle-mogle.

Objawy

Pierwsze objawy mogą ujawnić się zarówno kilka godzin po zarażeniu, jak i dopiero po kilkunastu dniach. Ich siła zależy od stanu zdrowia człowieka. Początkowym objawem zatrucia pałeczkami salmonelli zazwyczaj jest bardzo mokra biegunka połączona z bólem brzucha i wymiotami. Najgorzej chorobę przeżywają dzieci, które często mają również wysoką gorączkę. Objawy te mogą zostać bardzo łatwo zbagatelizowane i uznane za zwykłe zatrucie pokarmowe, jednak bardzo łatwo w takim momencie odwodnić organizm, z tego powodu warto jest skonsultować się z lekarzem.

Leczenie

Pierwsze kroki łagodzenia objawów należy podjąć już w domu. Ważnym aspektem jest spożywanie dużej ilości płynów, żeby zapobiec ewentualnemu odwodnieniu. Będąc już w szpitalu, pierwszym krokiem jest badanie kału chorego, które ma na celu potwierdzenie lub zaprzeczenie tego czy na pewno mamy do czynienia z salmonellą. Jeśli przypuszczenie okaże się prawdą, konieczne będzie podanie antybiotyku, który zniszczy pałeczki salmonelli. Chory musi być również pod stałą kontrolą lekarską i przyjmować kroplówki z solą fizjologiczną i elektrolitami.

Profilaktyka

Żeby uniknąć ryzyka zakażenia się salmonellą trzeba wprowadzić w życie kilka ważnych zasad i sprawić by stały się rutyną. Przede wszystkim należy przechowywać surowe produkty zwierzęce jak np. mięso, ryby, jajka jak najdalej od gotowych do spożycia dań. Warto więc przeznaczyć na te produkty osobne półki, wtedy ryzyko przeniesienia się pałeczek będzie minimalne.

Nie należy również zamrażać po raz kolejny rozmrożonych produktów. Po rozmrożeniu mięsa nie ma już innej opcji niż poddać je obróbce cieplnej i zjeść. Takie same zasady obowiązują przy lodach, rybach oraz owocach morza.

Kupując mrożone rzeczy w sklepie warto umieścić je w torbie termicznej, żeby nie zdążyły ulec rozmrożeniu przed powrotem do domu.

Na podstawie tekstu: „Salmonella – przyczyny, objawy, leczenie – myslowianki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.