Poltram combo – działanie i skutki uboczne

Poltram Combo to lek przeciwbólowy dostępny w aptece wyłącznie po okazaniu recepty. Charakteryzuje się on silnym działaniem, wręcz narkotycznym, który określa się w stosunku 1/6-1/10 siły działania przy zażyciu morfiny. Składa się z tramadolu i paracetamolu.

Działanie

Poltram Combo pobudza receptory µ. Ponadto wpływa na połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi, które są uzależnione od serotoniny i noradrenaliny poprzez spowalnianie komunikacji pomiędzy nimi. Ponadto tramadol znajdujący się w leku działa przeciwkaszlowo, a jednocześnie nie spowalnia działania układu oddechowego i nie wpływa na motorykę przewodu pokarmowego. Ma niewielkie oddziaływanie względem układu krążenia. Paracetamol zaś działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Stosowanie

Poltram Combo należy stosować w u osób, przy których rozpatruje się opcję równoległego zażywania tramadolu i paracetamolu w momencie gdy występuje umiarkowany lub duży ból.

Nie wolno!

Jak każdy preparat tak i ten posiada grupę osób, które nie powinny go zażywać. Są to między innymi osoby:

  • Uczulone na któryś składnik leku;
  • Z ostrym zatruciem alkoholem;
  • Stosujące leki nasenne, przeciwbólowe działające ośrodkowo, psychotropowe lub inhibitory z grupy MAO (także w ciągu 14 dni po skończonej kuracji);
  • Z padaczką, która jest nie leczona;
  • Z ciężką niewydolnością wątroby;
  • W ciąży lub w okresie karmienia piersią;
  • Które nie ukończyły jeszcze 12 roku życia.

Maksymalna dawka leku na dobę wynosi 8 tabletek. Ponadto osoby cierpiące na ostrą niewydolność nerek lub dróg oddechowych również nie powinny stosować tego preparatu.

Dawkowanie

W przypadku dorosłych i młodzieży, która ukończyła 12 rok życia to lekarz decyduje o dawkowaniu leku. W przypadku Poltram Combo na początku zażywa się zwykle 2 tabletki. Pomiędzy kolejnymi dawkami musi być co najmniej 6 godzin różnicy! W razie innych ewentualnych chorób odstęp zazwyczaj wydłuża się. Tabletki zażywa się doustnie, w całości. Nie ma znaczenia czy są przyjmowane przed, w trakcie czy po posiłku.

Działania niepożądane

W prawie każdym leku, tak jak i w tym mogą wystąpić działania niepożądane. W tym przypadku wymienia się na przykład zaburzenia psychiczne, zmiany aktywności czy zdolności rozpoznawania i odczuwania. Niestety istnieje ryzyko uzależnienia się od preparatu. Bardzo często odczuwalne są nudności, senność czy też zawroty głowy. Chociaż jest to lek przeciwbólowy może wystąpić silny ból głowy, problemy ze snem, wymioty, biegunka lub zaparcia czy też świąd. Trochę rzadziej występuje wrażenie kołatania serca lub tachykardii, a także depresja, szumy uszne i inne. Rzadko występują drgawki, nieostre widzenie lub ataksja.

Są to tylko przykłady niektórych działań niepożądanych, a każde zależy od użytkownika preparatu. Jedno jest jednak pewne – Poltram Combo powinien być stosowany ostrożnie i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.