Lordoza – jedna z wad kręgosłupa

Każdy kręgosłup zakrzywia się w szyi, górnej i dolnej części pleców. Te krzywe, które tworzą kształt kręgosłupa, nazywane są lordozami (szyi i dolnej części pleców) i kifozami (górnej części pleców). Takie krzywe pomagają w podtrzymaniu ciężaru głowy, absorpcji wstrząsów, wyrównania głowy, ustabilizowaniu i utrzymaniu jego struktury i poruszaniu i zginaniu się elastycznie.

Podstawowa informacja

Lordoza odnosi się do naturalnej krzywej lordotycznej, która jest normalna. Jeśli jednak krzywizna jest zbyt głęboka, nazywa się lordozą. Może wpływać na szyję i dolną część pleców. Może prowadzić do nadmiernego ucisku na kręgosłup, powodując dyskomfort i ból. Może wpływać na zdolność poruszania się, jeśli jest pozostawiona bez leczenia i ciężka. Leczenie lordozy zależy od tego, jak poważna jest krzywa i jaką masz lordozę. Nie ma lekarstwa, jeśli dolna krzywa cofa się, gdy się odchylimy. Możemy sobie pomóc za pomocą fizykoterapii i codziennych ćwiczeń. Powinniśmy jednak zobaczyć się z lekarzem, jeśli krzywa pozostanie taka sama, gdy pochylimy się do przodu.

Najczęstsze przyczyny lordozy

Lordoza może wystąpić w każdym wieku. Pewne warunki i czynniki mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się lordozy.

  • Kręgozmyk – jest stanem kręgosłupa, w którym jeden z niższych kręgów wsuwa się do kości, znajdującej się poniżej. Zwykle leczy się go operacją lub terapią.
  • Achondroplazja – jest jednym z najczęstszych rodzajów karłowatości.
  • Osteoporoza – jest chorobą kości, która powoduje utratę gęstości kości, co zwiększa ryzyko złamań.
  • Kostniakomięsak – to rak kości, który zwykle rozwija się w kości piszczelowej w okolicy kości, kości udowej w pobliżu kolana lub kości ramienia w okolicy barku.
  • Otyłość – stan ten naraża ludzi na większe ryzyko poważnych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2 i nowotwory.

Jakie są rodzaje lordozy?

Lordoza  w dolnej części pleców lub kręgosłupa lędźwiowego jest najczęstszym typem. Najłatwiejszym sposobem na jej sprawdzenie jest położenie się na plecach na płaskiej powierzchni. Powinniśmy być w stanie wsunąć rękę pod dolną część pleców, pozostawiając niewiele miejsca. Jeśli będziemy mieć lordozę, zostanie dodatkowa przestrzeń między plecami a powierzchnią.

W zdrowym kręgosłupie, szyja będzie wyglądać jak bardzo szerokie C, z krzywą skierowaną ku tyłowi szyi. Lordoza szyjna polega na tym, że kręgosłup w okolicy szyi nie kręci się tak, jak powinien.

Jeśli mamy podejrzenia na temat lordozy, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą, który zdiagnozuje tę wadę kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *