Lordoza – jedna z wad kręgosłupa

Każdy kręgosłup zakrzywia się w szyi, górnej i dolnej części pleców. Te krzywe, które tworzą kształt kręgosłupa, nazywane są lordozami (szyi i dolnej części pleców) i kifozami (górnej części pleców). Takie krzywe pomagają w podtrzymaniu ciężaru głowy, absorpcji wstrząsów, wyrównania głowy, ustabilizowaniu i utrzymaniu jego struktury i poruszaniu i zginaniu się elastycznie.

Podstawowa informacja

Lordoza odnosi się do naturalnej krzywej lordotycznej, która jest normalna. Jeśli jednak krzywizna jest zbyt głęboka, nazywa się lordozą. Może wpływać na szyję i dolną część pleców. Może prowadzić do nadmiernego ucisku na kręgosłup, powodując dyskomfort i ból. Może wpływać na zdolność poruszania się, jeśli jest pozostawiona bez leczenia i ciężka. Leczenie lordozy zależy od tego, jak poważna jest krzywa i jaką masz lordozę. Nie ma lekarstwa, jeśli dolna krzywa cofa się, gdy się odchylimy. Możemy sobie pomóc za pomocą fizykoterapii i codziennych ćwiczeń. Powinniśmy jednak zobaczyć się z lekarzem, jeśli krzywa pozostanie taka sama, gdy pochylimy się do przodu.

Najczęstsze przyczyny lordozy

Lordoza może wystąpić w każdym wieku. Pewne warunki i czynniki mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się lordozy.

  • Kręgozmyk – jest stanem kręgosłupa, w którym jeden z niższych kręgów wsuwa się do kości, znajdującej się poniżej. Zwykle leczy się go operacją lub terapią.
  • Achondroplazja – jest jednym z najczęstszych rodzajów karłowatości.
  • Osteoporoza – jest chorobą kości, która powoduje utratę gęstości kości, co zwiększa ryzyko złamań.
  • Kostniakomięsak – to rak kości, który zwykle rozwija się w kości piszczelowej w okolicy kości, kości udowej w pobliżu kolana lub kości ramienia w okolicy barku.
  • Otyłość – stan ten naraża ludzi na większe ryzyko poważnych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2 i nowotwory.

Jakie są rodzaje lordozy?

Lordoza  w dolnej części pleców lub kręgosłupa lędźwiowego jest najczęstszym typem. Najłatwiejszym sposobem na jej sprawdzenie jest położenie się na plecach na płaskiej powierzchni. Powinniśmy być w stanie wsunąć rękę pod dolną część pleców, pozostawiając niewiele miejsca. Jeśli będziemy mieć lordozę, zostanie dodatkowa przestrzeń między plecami a powierzchnią.

W zdrowym kręgosłupie, szyja będzie wyglądać jak bardzo szerokie C, z krzywą skierowaną ku tyłowi szyi. Lordoza szyjna polega na tym, że kręgosłup w okolicy szyi nie kręci się tak, jak powinien.

Jeśli mamy podejrzenia na temat lordozy, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą, który zdiagnozuje tę wadę kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.